register

Що таке веб додаток? Різниця між сайтом, веб-додатком, SPA і PWA

Назад
11
Січ 2022

Так чи інакше веб-додатки значно змінили наше життя, оскільки вони проникли у всі сфери життя: починаючи від покупки товарів так і до отримання державних послуг онлайн. У нашій статті ми б хотіли докладно зупинитися на тому, що таке веб-додатки, що вони собою представляють. Потім ми торкнемося того, згідно з якими механізмами працюють веб-додатки і які нюанси існують при їх роботі.

Веб-додаток

Що таке веб-додаток

Веб-додаток – це програмне забезпечення або програма, яку можна відкрити за допомогою будь-якого браузера. Зовнішній інтерфейс веб програми розробляється за допомогою таких мов програмування: HTML, CSS, Javascript, які підтримуються на будь-якому браузері (Opera, Chrome, Mozilla, Yandex). У той час як для написання серверної частини (Back-end) може використовуватися будь-яка інша мова програмування або фреймворк, Python, PhP, Ruby, Java.

Основні переваги веб-застосунків:

 • веб додатки можуть застосовуватися на будь-якій операційній системі (Linux, Mac, Windows), оскільки всі вони підтримують сучасні браузери;
 • у зв’язку з тим, що у веб-додатку використовується той самий код порівняно з desktop додатками їх набагато легше підтримувати;
 • додаток простіше програмувати оскільки він не включає багато роботи з елементами ПК(ядро,процесор, відеокарта);
 • на відміну від мобільних додатків, для веб-додатків не потрібно схвалення жодних платформ, щоб випустити свою програму;
 • веб додатки це більш економний варіант для будь-якого підприємства
  оскільки веб-програми не вимагають підписки або покупки ліцензій, а можуть використовуватися як SaaS-сервіс, що значно дешевше.

Веб-додаток та сайт

Чим веб додаток відрізняється від сайту

Web додаток і веб-сайт, здається два абсолютно ідентичних поняття, проте варто зауважити, що у них різні функції, а також компоненти розробки. Як ви вже зрозуміли веб-додаток це те, що запускається в браузері, проте він включає більшу кількість елементів з якими ми можемо взаємодіяти:

Більш детальну характеристику чим відрізняється веб-додаток і веб-сайт ви можете побачити в таблиці:

ПараметрВеб-додатокВеб-сайт
Основне призначенняСтворюється для того, щоб взаємодіяти з користувачемМає на увазі лише наявність статей, без будь-якого можливого впливу на читача
Взаємодія з користувачемКористувач може проводити маніпуляції з даними, але з обмеженим доступомКористувач може читати інформаційний контент, проте не може його ніяк міняти
АутентифікаціяБільшість веб додатків вимагають автентифікації, щоб користувач міг скористатися програмоюДля даних сайтів не потрібна обов’язкова автентифікація. Сайт може лише мати пароль, який відсилає адміністратор ресурсу
Завдання та складністьВеб-програма має багато функцій і закриває безліч проблемВеб-сайт відображає лише статичну сторінку, на якій зображена текстова інформація
Зміна проектуЩоб внести будь-які зміни в проект, потрібно робити ревью всього коду і після вписувати те, що ви хочете змінити.Досить просто вносити зміни, лише зробивши пару змін у html коді сторінки.

Як працює веб додаток

Як працює веб-додаток

Давайте детальніше розберемо як відбувається робота самого веб-додатку. Користувач створює запит, який повинен буде відправитися на веб-сервер за допомогою запиту в інтернет-браузері, або в самому веб-додатку.

Далі цей запит має направитися на закріплений за цим веб-додатком веб-сервер. Після того як сервер отримав запит, він іде до бази даних для формування відповіді на запит користувача. Фінальним етапом йде відправка необхідних даних на Front-частину програми, а потім відображення користувачеві.

І так повторюється знову і знову, поки користувач створює запити у веб-застосунку. Хотілося б відзначити, що чим більше і складніше надходитимуть запити, тим довше буде надсилатися відповідь з сервера.

Веб-додаток

Види веб-додатків

 • SPA
  (Single Page Application) – односторінковий інтерактивний додаток. Важливо, що він не тільки знаходиться на одній сторінці, а й, подібно до повноцінної програми, є інтерактивним. Так інформаційний веб-сайт може складатися з однієї сторінки, але, по суті, не бути SPA. В односторінковому веб додатку користувач, перемикаючись між вкладками, залишається на одній сторінці. Причому підвантажуються та оновлюються лише необхідні частини контенту, що грає на користь швидкості SPA.

  Приклад односторінкової програми – Gmail. Зверніть увагу – коли ви перемикаєтеся між списками повідомлень, адреса сторінки не змінюється. Це відмінна ознака SPA.

  Основна мова створення SPA – JavaScript. Невеликий односторінковий додаток можна зробити за допомогою бібліотеки jQuery. Однак цей варіант не найоптимальніший для великих проектів. Найкраще використовувати фреймворки Vue, React або Angular.

 • MPA

  MPA (Multi Page Application) – традиційні багатосторінкові веб-програми. Коли користувач взаємодіє з веб-сайтом, завантажуються нові HTTP-сторінки. Тому обмін даними відбувається повільніше, ніж у SPA. Особливо, якщо є проблеми з інтернет-з’єднанням або хостингом веб сайту.

  Приклади MPA – інтернет-магазини, такі як Rozetka та Amazon.

 • PWA

  Прогресивна програма близька за своїми можливостями, функціями та якістю користувацького досвіду до нативних комп’ютерних та мобільних додатків.
  Чіткого кордону між не-PWA та PWA додатком немає. Але можна виділити низку характеристик.

  Зокрема PWA має містити проксі-шар (Service Worker) та Web App маніфест. По суті, браузер виступає віртуальною машиною для запуску веб-додатків, подібно до того, як Windows запускає exe-файли, а Android – apk.

  Service Worker – це проксі-шар між серверною та клієнтською частиною. Він знаходиться у браузері, через нього проходять усі запити. Таким чином, є два фронтенди шару – в одному прописується інтерфейс, в іншому – логіка. Це дозволяє виконувати повноцінні програми для Інтернету. Service Worker зазвичай пишеться на чистому JS.

Вид додаткаSPAMPAPWA
Переваги Велика швидкість сайту досягається завдяки тому, що контент, який не змінюється, не потрібно перезавантажувати.

Кешування. Зберігання в SPA ефективніше в роботі з кешем.
Можливість використання готових рішень, таких як OpenCart та WordPress з його плагіном WooCommerce.

SEO. Пошукові двигуни пристосовані для індексації багатосторінкових програм.

Працюють на будь-якому пристрої. Інтерфейс PWA підлаштовується під ширину екрана комп’ютера або будь-якого телефону бренду.

На домашньому екрані телефону можна закріплювати іконку.
Недоліки Користувачі можуть відключити JavaScript у своїх браузерах. У цьому випадку програма може частково не працювати.

Проблеми із безпекою. SPA є більш вразливими для атак (XSS).
Швидкість взаємодії. MPA перезавантажують контент, коли користувач взаємодіє із ним.

Складність розробки. Потрібно окремо писати фронт та повноцінний бек.
На відміну від мобільних програм, PWA не представлені в магазинах AppStore та Google Play.

Споживання енергії вище, ніж у простого веб-сайту.

Крім технічної класифікації існує також класифікація веб додатків на основі їх призначень. Нижче ми наведемо найпопулярніші види веб-додатків для бізнесу:

 1. E-commerce системи. Дані системи створюються для того, щоб клієнти могли замовляти і продавати товари без сторонніх осіб, тільки дві людини в ланцюжку продажу. Найбільш яскравими видами e-commerce платформ виступають: маркетплейси, онлайн-каталоги, інтернет-магазини.
 2. CRM-системи. Ці системи розробляються для автоматизації відділу продажу та всіх заявок, що надходять у вашу фірму. За рахунок CRM-системи ви зможете: бачити та відслідковувати всю воронку продажів компанії, призначати зустрічі та бачити історію взаємодії з усіма клієнтами.
 3. ERP-системи. Це веб-системи, які включають не тільки автоматизацію відділу продажу, але й усіх ресурсів та підрозділів компанії. Завдяки ERP-системі можна бачити ефективність кожного підрозділу та ставити відповідні завдання.
 4. Корпоративні портали. Це веб-програми, які виступають у ролі соціального модуля для вашого холдингу. За рахунок цієї веб-програми можуть вирішуватись такі проблеми як: швидке інформування всіх співробітників компанії, корпоративне навчання, контроль співробітників (hr-модуль).

Як працює веб-додаток

Як розробити власний веб-додаток

Розробка веб програми ділиться на 6 етапів. Кожен етап по-своєму важливий і не варто нехтувати кожним з них:

 1. Постановка мети. На початку ви як власник бізнесу або стартапу, повинні визначитися з тим, які цілі ви переслідуєте при розробці програми, які бізнес-завдання воно має вирішити.
 2. Складання технічного завдання. Під час цього етапу прописується технічна документація для проекту, стек технологій який буде використовуватись, а також список усіх технічних елементів, які будуть розроблені.
 3. Прототипування. Створюється черновий макет веб-додатка, де буде показано взаємодію системи з користувачем.
 4. Створення дизайну. Відображення дизайну відбувається відповідно до останніх тенденцій UX/UA. Це сприяє тому, що веб додатком буде зручніше користуватися, а також він буде більш впізнованний.
 5. Програмування. Команда програмістів створює всі веб-сторінки вашого сайту, а також логіку яка повинна виконуватись у веб-додатку (відображення цін, місцезнаходження товару, відображення знижок залежно від програми лояльності).
 6. Тестування. Після того, як написано весь код, важливо зробити перевірку, щоб кожен елемент системи працював стабільно і правильно, адже найменша помилка може коштувати компанії великих коштів. Важливо робити обидва види тестування (Manual і Unit), щоб усунути всі можливі баги.

Приклад веб додатка

Наш кейс
Наш кейс Local moving service

Наш приклад веб-програми – це ERP-система для логістичної компанії. Ця програма має SPA-вид, це означає те, що користувачі при різних взаємодіях із системою залишаються на одній сторінці. В рамках цієї ERP-системи були розроблені різні особисті кабінети для кожного співробітника компанії, логістична компанія може контролювати місцезнаходження всіх водіїв, а також логісти компанії можуть складати графік зайнятості та будувати маршрути для всіх водіїв у цій системі.

Резюме

Незалежно від виду бізнесу, яким ви займаєтеся, розроблений веб-додаток може значно змінити основні KPI вашого бізнесу. Головна мета при створенні наших продуктів – це повна автоматизація всіх бізнес-процесів клієнта. Якщо ви хочете створити або допрацювати ваш веб додаток, то ви можете залишити свої дані і наш менеджери з вами зв’яжуться, щоб відповісти на всі ваші запитання.

Ilya Smyrnov

Author: Ilya Smyrnov

Position: CEO, Business analyst

Biography: Більше 8 років займаюся аналізом бізнесів клієнтів і підвищую їх ефективність за допомогою впровадження IT-рішень.

Дякуємо за ваш інтерес!

Ми з вами зв'яжемося найближчим часом